DVT

(Deep Vein Thrombosis)DVT چیست؟

خونی که از سمت پاها به سمت قلب بازمیگردد باید مسیر زیادی را در خلاف جهت جاذبه زمین حرکت کند که در شرایط حرکت عادی، ماهیچه های پا به این موضوع کمک میکنند .

ولی مشکل هنگامی ایجاد میشود که شخص برای مدت زمان طولانی در مکانی بدون حرکت مینشیند مانند شرایط کار اداری یا سفرهای طولانی مدت که در این شرایط خون در اندام های پایینی بدن جمع میشود و باعث ایجاد درد ، احساس خستگی و در نهایت باعث ایجادDVT یا همان لخته های خونی میشود

نشانه های DVT شامل ایجاد درد در ناحیه کف و ساق پا میباشد ، همچنین افزایش دمای پوست ، تغییر رنگ و کبودی نیز در ناحیه درد و تورم از دیگر نشانه های آن میباشد.

DVT بیماری خطرناکی است و اگر لخته های ایجاد شده از جای خود شروع به حرکت کنند و به سمت ریه ها بروند باعث ایجاد آمبولی ریوی میشوند. از علایم این بیماری میتوان به درد در قفسه سینه ، تنگی نفس و همچنین سرفه های همراه با لخته های خون اشاره کرد .

در شرایط نادر حرکت این لخته های خون به سمت عضوهای حساس بدن انسان( قلب و مغز) و اختلال در گردش صحیح خون آن عضو موجب مرگ ناگهانی میشود . همه افراد در خطر ابتلا به DVT میباشند حتی افرادی که تاکنون سابقه ورم در پاها را نداشتند .

 سازمان بهداشت جهانی WHO موارد زیر را به عنوان عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به DVT شناخته است:

۱-سابقه وجود لخته های خونی و امبولی

۲- سن بالای چهل سال ( افزایش سن خطر ابتلا به DVT را افزایش میدهد).

۳- حاملگی

۴- استفاده از قرص های هورمونی

۵- سابقه عمل جراحی و جراحت مخصوصا در ناحیه پاها و شکم

۶- سرطان

۷- بیماریهای ژنتیکی مربوط به گردش خون مانند کمبود فاکتور لیدن

برخی از محققان استعمال دخانیات و چاقی را نیز جزء عوامل افزایش دهند احتمال ابتلا بهDVT اعلام  کرده اند .

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 2 =