جورابهای ضدآمبولی

جورابهای ضدآمبولی (Anti-Embolism stockings ):

جورابهای باخاصیت ضدآمبولی که باطول های مختلف نظیرجوراب با طول زانو(AD)،با طول ران(AG) وجوراب با طول ران به همراه نوع کمربندی تولید می شوند ودرمقیاس های متنوعی وجود دارند همچنین درهرکدام ازاندازه های مختلف این جوراب ها در ناحیه پاشنه ،رنگ های مختلفی اختصاص داده شده است تابه راحتی بتوان آن ها را از هم تشخیص داد.دراین جورابهای واردی سوراخ هایی در قسمت جلویی کف پاهستند که سبب می شوند تاجریان خون زیر انگشتان پا را کنترل شوند .جوراب های ضد آمبولی در مقیاس ران ،دارای باند هایی در انتها فوقانی جوراب هستند که از جنس سیلیکونی اند که سبب می شوند جوراب بر روی پوست نلغزد ودر عین حال فشارلازم را حفظ کند.

در طی ساخت جورابهای ضد آمبولی با طول ران(AG) به همراه نوع کمربندی ،از کمربندهای لاستیک ،قابل تنظیم باتوجه به کمرشما ویک نوار لاستیکی که با ساق شما اصطحکاک ندارد واز خاصیت انعطاف پذیری ونرمی برخوردار است استفاده می شود .

باتوجه به اینکه تمام موادخام مورد استفاده دراین محصول دارای گواهینامه ی ائکوتکسoeko-tex) )است،تاثیرات آلرژیک این محصول بر روی پوست به حداقل رسیده است .جورابهای ضدآمبولی varimedبه نحوی طراحی شده اند که در ناحیه مچ پا حداکثرفشردگی وهرچه به سمت ران می رود ازفشار آن کاسته می شود.

 موارد استفاده :

پروفیلاکسی علیه ترومبوز عمیق وریدی در بیماران مستعد جراحی وغیرجراحی

افزایش سرعت جریان خون با فراهم کردن فشار درجه بندی شده

بهبود مسیر خون اختلالات دیگر وریدی نظیر گیرافتادگی مزمن وریدی

موارد عدم استفاده:

شرایطی مربوط به ساق پا که ممکن است با جوراب ساق بلند شدید شوند عبارت انداز:

۱- سلولیتیس (Cellulitis ) ۲ –درماتیتیس (Dermatitis) ۳-گانگرن (Gangrene) ۴- فاستین(Fasciitis) ۵- پیوند پوست تازه(Recent skin grafting)6-پانیکو لیتیس(Panniculitis)

-آرترواسکلروزشدیدیا دیگربیماری های اسکیمیک عروقی

-ادم عظیم پا یاادم ریوی ناشی از نارسایی احتقانی قلب

-دفوریتی شدید ساق پا

درمان فشاری دو برابرترومبوز ورید عمقی

ترومبوز وریدی عمقی ،نوعی عارضه است که در آن ورید های عمقی به وجود می آید لخته ای که در یک رگ خونی شکل می گیرد ترومبوز نام دارد گرچه ترومبوز در ورید های عمقی یاسطحی ساق پا رخ می دهدولی ترومبوز هایی که در وریدهای عمقی به وجود می آیند بسیار خطرناکند.ترومبوز ورید عمقی بسیارخطرناک است زیرا همه یا قسمتی از ترومبوز می تواند کنده شده،درطول جریان خون حرکت کرده ودر یک شریان باریک در ریه قرار بگیرد ومانع حرکت

جریان خون شود.حرکت یک ترومبوز را آمبولی می نامند ترومبوز ورید عمقی را نبایدبا فلبیت اشتباه گرفت . فلبیت در وریدهای واریکوز دردناکندولی مضر نیستند رخ دهند.

سه عامل در ایجادترومبوز ورید عمقی شرکت دارند :

آسیب به دیواره داخلی ورید

تمایل رو به افزایش در خون برای ایجاد لخته که می تواند دربرخی سرطان ها وبه ندرت داروهای درمانی ضد حاملگی رخ هد.

سرعت آهسته حرکت خون در وریدهاکه طی بستری های طولانی مدت به خاطر عدم انقباض عضلات کاف(Calf) و حرکت خون به سمت قلب رخ می دهد .

برای مثال:ترومبوز ورید عمقی در افرادی اتفاق می افتد که براثر حمله ی قلبی چندین روز در بیمارستان بستری بوده و حرکات کمی در ساق پا داشته اند یا افراد پراپلژی که برای مدت طولانی در حالت نشسته اند و عضلات آن ها فاقد عملکرد لازم میباشد، اتفاق می افتد. آسیب یا جراحی های بزرگ نیز خون را مستعد ایجاد لخته می کنند .ترومبوزحتی می تواند درافرادسالم که برای مدت طولانی ای نشسته اند مثلا در رانندگی های طولانی مدت یا پروازهای هواپیمایی رخ می دهد.

در حدود نیمی از افرادی که مبتلابه ترومبوز وریدی عمقی اند هیچگونه علائمی ندارند دراین افراد درد در قفسه سینه که توسط آمبولی وریدی ایجاد شده است اولین نشانه ای است که نشان می دهد اشکالی وجود دارد .وقتی ترومبوز ورید عمقی سبب ایجاد التهاب اساسی یا مانع مسیر جریان خون شد ،عضلات کاف(Calf) متورم شده و ممکن است دردناک،حساس به لمس وگرم شده باشند.بسته به این که کدام ورید درگیر شده است، ممکن است مچ پا و ران نیز متورم شوند.

بعضی از ترومبوزها با تهدید بافت اسکار که ممکن است سبب آسیب دریچه های وریدی شوند ،ترمیم میابند.

تجمع مایع(ادم) ممکن است سبب تورم مچ پا شود. در صورتی که مسیر جریان خون به اندازه کافی در مناطق بالاتر مشکل پیدانموده باشد،مایعادم میتواند به ساق پا و حتی ران توسعه یابد و معمولا درانتهای روز بدتر می شود. علت آن به خاطر جاذبه هنگام ایستادن و نشستن است.درطول شب ،ادم کاهش می یابد زیرا وقتی ساق پا افقی باشد وریدها به خوبی تخلیه میشود گرچه ترومبوز ورید عمقی بطور کلی قابل حذف نیست ولی با روش های مختلفی می توان آنرا کاهش داد.

یکی از این راهها، استفاده مکرر از جوراب های ضد آمبولی است که وریدها را به آرامی باریک کرده و جریان خون تسریع و احتمال ساخت لخته کم میشود.

این جوراب ها یک فشار خارجی را اعمال میکند که در ناحیه مچ پا بزرگتر و در عضلات کاف(Calf) و ران کاهش می یابد، که این امر سبب افزایش سرعت جریان خون در سیستم ورید عمقی میشود.

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =