واریس چیست؟

واریس چیست

کار سیاهرگ ها بازگردانیدن خون بدون اکسیژن از اندام های بدن به قلب است تا برای تامین اکسیژن مورد نیاز خون ، آن را به ریه ها بفرستد . پس از آن خون اکسیژن دار به قلب بازمیگردد و از آنجا به سرخرگ آّئورت پمپ شده و در نهایت در سراسر بدن منتشر میشود.

سیاهرگ هاى ساق پا کار دشوارترى دارند، چرا که باید خون را در مسیری طولانى، در خلاف جهت جاذبه زمین و فشار وزن بدن به جلو برانند. در سیاهرگ ها دریچه هاى یک طرفه اى قرار دارند که کار آنها پیشگیرى از بازگشت خون به عقب است. اگر این دریچه ها کار خود را به خوبى انجام ندهند، خون به عقب بازمی گردد و در سیاهرگ ها تجمع می یابد و سبب تورم آنها مى شود .

سیاهرگ های متورم شده به دو شکل دیده میشوند :سیاهرگ های واریسی و سیاهرگ های تار عنکبوتی (که در پزشکی بدان تلانژیکتازی گفته میشود) . سیاهرگ های واریسی بزرگتر بوده و به رنگهای آبی تیره یا ارغوانی هستند و اغلب در سطح پوست ،به صورت پر پیچ و خم دیده میشوند . سیاهرگ های تار عنکبوتی ، کوچکترند و شبیه تارهای عنکبوت به نظر می رسند و رنگ آنها آبی یا قرمز است . این سیاهرگ ها به سطح پوست نزدیک بوده و درد و تورم ندارند . بزرگترین و طولانی ترین سیاهرگ سطحی ، سیاهرگ صافن بزرگ است که از سمت داخلی مچ پا وارد کشاله ران میگردد . زمانی که دریچه ها در مسیر این سیاهرگ و یا اتصالات آن با سایر سیاهرگ ها خراب میشوند ، خون تجمع یافته و یا در شاخه های سیاهرگ به عقب باز میگردد و واریس را ایجاد میکند که علاوه بر مشخص شدن مویرگها از روی پوست موجب احساس درد مبهم درساق پا ، سنگینی ، سوزش ، ضعف ، متورم شدن و همچنین ایجاد خارش و خشکی پوست میشود.

در شرایط حاد احتمال زخم پوستی وخیم و همچنین خونریزی داخلی بدلیل پاره شدن رگها وجود دارد.

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =