نکات مهم در اندازه گیری فشار خون توسط فشار سنج ها

نکات مهم در اندازه گیری فشار خون:

 

*حداقل ۲-۱دقیقه بین اندازه گیری مجدد فشار خون فاصله بگذارید.

*اگر در اولین اندازه گیری فشارخون صدایی شنیده نشد سریعا بازو بند را تخلیه کنید و پس از یک دقیقه دوباره اندازه گیری کنید.
از باد کردن مکرر بازوبند اجتناب کنید زیرا موجب احتقاق ورید های بازویی شده و در نتیجه بر روی میزان فشار خون تاثیر گذاشته و بطور کاذب فشار دیاستولیک را افزایش وفشار سیستولیک را کاهش میدهد.
*در افرادی که ضربان قلب نا منظم دارندو فشار خون آنها از ضربانی به ضربان دیگر تغییر میکند چندین بار فشار خون را با رعایت  زمان مناسب اندازه گیری کنید واعداد به دست آمده از فشار ماکزیمم را با هم جمع کنید و متوسط  آن را به دست آورید و سپس اعداد به دست آمده از فشار مینیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را به دست آورده این اعداد به عنوان فشار خون فرد در نظر گرفته می شود.
*در حین اندازه گیری فشار خون پیچ پمپ لاستیکی را یک باره باز نکنید  اگر باد بازوبند خیلی سریع تخلیه شود  بخصوص زمانی که تعداد ضربان قلب فرد  کم بوده  یا ضربان قلب نا منظم است  موجب اشتباه در خواندن  میزان فشار خون میگردد.
*اگر بازوبند به اندازه ی کافی باد نشود  نمی تواند سرخرگ بازویی را مسدود کند  لذا باید به این مسعله توجه شود.
*در افراد پیر فشار خون باید در هر دو دست اندازه گیری شوداگر فشار خون درهر دو بازو متفاوت بود میزان فشار خون بالاتر را انتخاب کنید.
*در افرادی که داروهای کاهش دهنده ی فشار خون مصرف می کنند فشار خون را در حالت ایستاده یا دراز کشیده  اندازه گیری کنید.
*در خانم های باردار فشارخون را در حالت نشسته یا به  صورت دراز کشیده  به پهلوی چپ اندازه گیری کنید.
*اگر برای اندازه گیری فشار خون افرادی که دارای وزن بالا و چاق  هستند از بازوبند کوچک استفاده شود ممکن است فشار خون  این افراد  به طور کاذب بالا خوانده شود  کیسه ی هوای داخل بازوبند بایستی حداقل ۲٫۳ یا۸۰% دور بازو را بپوشاند .اگر بازو بند بزرگ در اختیار نیست  قسمت وسط کیسه ی هوا را روی سطح داخلی بازو قرار دهید.(روی سرخرگ بازویی)
*در افراد مسن ممکن است با تخلیه ی باد بازوبند با سرعت ۳-۲ میلی متر جیوه سطح جیوه یا عقربه ضربان پرش داشتهباشد و پایین نیاید  و خواندن فشار خون مشکل شود بناباین باید بازوبند راکمی بیشتر تخلیه کرد تا عقربه به آرامی پایین آید.
*در خانم های باردار مرحله ی آرامتر شدن  یا خفه شدن صدا به عنوان  فشار خون دیاستول یا مینیمم در نظر گرفته می شود اما در افراد عادی  از بین رفتن کامل صدا  یعنی قطع صدا  به عنوان فشار خون  مینیمم در نظر گرفته می شود.
*در خواندن اعداد فشار خون باید دقت کنید تا تمایلی به ختم اعداد  آخر به صفر یا پنج نباشد  مثلا اگر اعداد  ۱۲۷٫۸۹ بدست آمد آن را به صفر یا پنج یعنی ۱۳۰٫۸۵ ختم نکنید.
*لازم است دستگاه های فشار سنج هر ۶ماه یک بار  با دستگاه فشار سنج جیوه ای سالم مقایسه و در صورت وجود اشکال تعمیر گردند.
*افرادی که فشار خون آنها در اولین اندازه گیری بالاتر از۱۳۰/۸۵ ولی کمتر از ۱۷۰/۱۱۰میلیمتر جیوه باشد  باید در طول حداقل ۴تا۶ هفته چندین بار در شرایط مختلف فشار خونشان اندازه گیری شود و متوسط فشار خون های به دست آمده محاسبه شود و در صورتی که ۹۰/۱۴۰میلیمتر جیوه و یا بیشتر بود به پزشک مراجعه نمایند.
*در بعضی افراد ممکن است فقط فشار خون سیستولی بالا باشد بیشتر از ۱۴۰  میلی متر جیوه  ودیاستولی ۹۰ میلی متر جیوه(طبیعی) که به آن فشار خون  سیستولی و اگر فقط فشار خون دیاستولی بالا باشد بیشتر از ۹۰ میلی متر جیوه و سیستولی  ۱۲۰میلی متر جیوه  (طبیعی ) که به آن فشار خون دیاستولی گویند. فشار خون سیستولی بیشتر در سالمندان دیده می شود.

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =