مطالعات نشان می‌دهند که تبلیغ‌دهندگان از روی وبگردی افراد می‌توانند وضعیت سلامت آن‌ها را بفهمند

اینترنت ابزار بسیار مناسبی برای بسیاری از کارها استو به نظر می‌رسد جست‌وجو برای اطلاعات پزشکی یکی از معمول ترین این کاربردها استWebMD و دیگرسایت‌های پزشکی مانند هدیه‌ای الهی به نظر می‌رسند که به افراد وسواسی کمک می‌کنند که بفهمند سرگیجه‌شان به بی‌خوابی دیشب مربوط است یا به موضوعی جدی‌تر ربط پیدا می‌کند. در همین حال بسیاری از وب‌سایت‌های پزشکی پرطرفدار عوارض جانبی دردسرساز مختص خود را دارند:

آن‌ها فعالیت کاربران را با شرکت‌های تبلیغاتی طرف سوم به اشتراک می‌گذارند. این اطلاعات می‌توانند فهمیدن وضعیت سلامت یک کاربر خاص را ممکن کنند.

پوشک بزرگسال شورتی 

پوشک بزرگسال چسبی

زیرانداز بی اختیاری

webMD-Cover

حداقل تحقیقی که روی ۲۰ سایت برتر اطلاعات سلامتی انجام شده است به چنین نتیجه‌ای رسیده است. برای این تحقیق که توسط پروفسور مارکو دی هوچ (Marco D Huesch) از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شده است، از ابزارهای آزاد Ghostery و Charles استفاده شده است. این تحقیق نشان داده است که هر ۲۰ سایتی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند حداقل به یک روش فعالیت کاربران را ردگیری کرده و هفت وب‌سایت کلمات جست‌وجو شده توسط کاربران را در اختیار سایر شرکت‌ها قرار می‌دهند.

Health-websites-survey-jama

هوچ در گفت‌وگو با Verge گفته است که نگرانی اصلی این است که به کمک اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این سایت‌ها و ترکیب آن‌ها با اطلاعاتی که از سایر سایت‌ها (بویژه شبکه‌های اجتماعی) قابل استخراج است، می‌توان پرونده به نسبت کاملی از وضعیت سلامت افراد را بدون اطلاع آن‌ها ایجاد کرد.

او می‌گوید: «به صورت تئوری ممکن است یک نفر بتواند مستندات محکمی حاوی تمام اطلاعات به خصوص اطلاعات پزشکی شما تهیه کند. اطلاعاتی نظیر داروهایی که می‌خورید، جایی که کار می‌کنید و سایر اطلاعات شخصی شما». یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های هوچ این است که به این ترتیب برخی ممکن است تبلیغات مرتبط به سلامتی بهتری دریافت کنند. مثلا افرادی که از وضعیت سلامت بهتری برخوردار هستند، با تبلیغاتی برای بیمه‌های سلامتی با تخفیف بیشتر رویه‌رو شوند در حالی که افراد بیمار به حال خود رها شوند.

targetedADV

البته هوچ با تبلیغات هدف‌گیری شده (تبلیغاتی که براساس سابقه مرور کاربران انتخاب شده و نمایش داده می‌شوند) مخالف نیست. او تنها معتقد است که وضعیت کنونی که صنایع و کسب‌وکارها تنها تحت نظارت خودشان اداره می‌شوند وضعیت ایده‌آلی نیست. او می‌گوید: «باید تعادلی در این میان برقرار شود، اما در وضعیت فعلی یک کفه به شدت سنگین‌تر است. فناوری بسیار سریع‌تر از چیزی حرکت می‌کند که مقامات نظارتی بتوانند با آن پیش بروند.»

اگر در ۵ سال گذشته از وب استفاده کرده باشید احتمالا با این تبلیغات روبرو شده‌اید که گویی در تمام وب‌سایت‌ها شما را دنبال می‌کنند. شیوه کار معمولا به این شکل است که نشست‌های مرور وب کاربر از طریق کوکی‌ها ردگیری می‌شوند. هوچ اشاره می‌کند که قوانین کنترلی کنونی (نظیر قوانین آمریکا برای رازداری درباره اطلاعات پزشکی افراد) به تبلیغات هدف‌گیری شده وب اعمال نمی‌شوند. دلیل این است که چنین فناوری‌هایی از اطلاعاتی استفاده می‌کنند که به نظر نمی‌رسد به صورت مستقیم کاربردهای پزشکی داشته باشند.

منبع (+)

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شانزده =