بیماری دیابت - ناجی طب مرجع تخصصی دانستنی های تجهیزات پزشکی - وبلاگ ناجی طب
دیابت

دیابت چیست ؟

دیابت چیست؟

دیابت قندی یا به اختصار دیابت از بیماری های شایعی است که در آن بر اثر اختلال در فرایندهای متابولیکی، توانایی بدن در استفاده کامل از گلوکز و سوخت‌وساز آن کاهش می‌یابد. انسولین هورمونی است که برای ورود گلوکز به سلول های بدن ضروری است. در بیماری دیابت بدن دچار کمبود انسولین می‌شود یا انسولین تولیدی را نمی‌تواند به‌درستی مصرف کند. عوامل به وجود آورنده دیابت ناشناخته مانده است اما مشخص است چاقی، کم تحرکی و عوامل ژنتیکی مهم‌ترین عوامل ابتلا به دیابت است.

انواع دیابت

دیابت نوع یک:

در حال حاضر عامل اصلی ایجادکننده دیابت نوع یک واکنش خود ایمنی شناخته شده است. این نوع دیابت ناگهان بروز می‌کند و بیش تر در کودکان دیده می‌شود. دیابت ناشی از ایمنی معمولاً در کودکی و نوجوانی اتفاق می‌افتد اما ممکن است در هر سنی مشاهده شود.

دیابت نوع دو:

در این نوع دیابت بدن نسبت به انسولین مقاوم می‌شود، یعنی بدن فرد انسولین تولید می‌کند و حتی غلظت انسولین در بدن از حد نرمال فراتر می رود اما به علت اختلالات متابولیکی انسولین وارد سلول‌ها نمی‌شود. این نوع دیابت بیش تر در بزرگ‌سالان اتفاق می‌افتد، ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران دیابتی را شامل می‌شود و به طور تدریجی بروز می‌کند.

دیابت بارداری:

بارداری یکی از عوامل ایجادکننده دیابت است که از نتایج بد بارداری است و مادر باید به طور دائم تحت آزمایش قند خون قرار گیرد. بسیاری از زنان چندین سال بعد از بارداری دچار دیابت می‌شوند. در سال های اخیر میزان ابتلا به این نوع بارداری افزایش چشمگیری داشته است.

علائم دیابت

دیابت ممکن است بدون علامت باشد و بسیاری از بیماران هنگام تست قند خون شناسایی می شوند اما علائم شایع اولیه عبارتند از: پر ادراری، پرخوری، پرنوشی، کاهش وزن در حین اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید.

تشخیص دیابت

برای تشخیص دیابت تست قند خون به‌صورت ناشتا (GPF) انجام می‌گیرد. این تست بسیار سریع و کم هزینه است اگر سطح گلوکز خون افراد بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد فرد در آستانه ابتلا به دیابت است و اگر بالای ۱۲۵ باشد فرد مبتلا به دیابت است.

پیشگیری از دیابت

برای پیشگیری از دیابت راه‌های مختلی پیشنهاد می‌شود از جمله: کنترل دائم قند خون و فشارخون، پرهیز از سیگار، ورزش و . . .

درمان دیابت

برای درمان دیابت نوع اول ترکیب انسولین NPH مکمل های انسولین مصنوعی پیشنهاد می‌شود. برای درمان دیابت نوع دوم متفورمین به‌عنوان مرحله اول توصیه می‌شود که باعث کاهش مرگ‌ومیر می‌شود.

شیوه‌های مختلفی برای درمان وجود دارد از جمله: آموزش بیمار، رژیم دیابتی و ورزش متعادل با اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت برای کنترل سطح گلوکز. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کنترل منظم فشارخون توصیه می‌شود.

خرید تجهیزات دیابتی

درمان دیابت بسیار دشوار، ولی کنترل آن بسیار آسان است. از این رو فروشگاه ناجی طب اقدم به فروش تست قند خون و انواع دستگاه فشارسنج مچی، دستی و بازویی با بهترین لیست قیمت، می‌کند.

برای خرید اینترنتی  تست قند خون و دستگاه فشارسنج روی لینک زیر کلیک کنید

http://www.najiteb.com

مراجع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AA

 

درباره ی najiteb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 7 =