دستگاه های اندازه گیری قند خون

اینجا یک فروشگاه عرضه لوازم بهداشتی و درمانی (داروخانه) است. می خواهید یک دستگاه اندازه گیری قند خون (گلوکومتر) خریداری کنید. مدل های مختلفی روی میز قرار دارند که شما نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید؟ قیمت ها، شکل ها و… یکی با دیگری متفاوت است ولی واقعا یک دستگاه گلوکومتر خوب برای انتخاب شدن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک دستگاه گلوکومتر چیست و چگونه کار می کند؟

اگر شما دیابت داشته باشید مجبورید بنا به توصیه پزشکان هر چند وقت یک بار برای اندازه گیری قند خونتان به آزمایشگاه بروید.

این آزمایش خون میزان قند خون شما را نشان خواهد داد. ولی راه ساده تری هم برای اندازه گیری قند خون وجود دارد و آن خرید یکی از همین دستگاه های اندازه گیری میزان قند خون در منزل است. گلوکومترهایی که در بازار وجود دارند دستگاه های پزشکی هستند که میزان تقریبی قند خون شما را نشان می دهند.

خرید این وسیله خرید مناسبی (انتخاب مناسبی) برای افرادی است که دیابت شیرین (مرض قند) دارند چرا که با اندازه گیری مرتب قند خون می توان از میزان قند خون آگاهی یافت تا به یکباره قندن خون از میزان مشخصی بالاتر نرود و دچار عوارض ناشی از زیادی قند خون نشود، استفاده از این وسیله آسان است. هنگام خرید، فروشنده به شما تعدادی سوزن یک بار مصرف، نوارهای ویژه کاغذی و یک دستگاه دیجیتالی خواهد داد. شما با استفاده از یکی از سوزن ها انگشت خود را سوراخ کوچکی کرده و یک قطره خون روی نوار حساس می چکانید، سپس نوار را درون دستگاه دیجیتال قرار می دهید و دستگاه میزان قندن خون شما را روی صفحه دیجیتال نشان خواهد داد.

از حدود سال های ۱۹۸۰ میلادی اولین ایده های ساختن دستگاهی که بتوان به وسیله آن قند خون را به راحتی در منزل اندازه گیری کرد، به فکر کارخانجات سازنده دستگاه ها و لوازم پزشکی رسید و تا امروز انواع بسیار متفاوتی از این دستگاه ها در بازار مصرف وجود دارد شما با خرید یکی از این دستگاه ها می توانید از عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت بالا رفتن قند خون در امان بمانید.

● راهنمای خرید گلوکومتر

برای خرید یک دستگاه اندازه گیری قند خون مناسب باید به شاخص هایی توجه کنید. توجه به این شاخص ها کمک می کند که انتخاب بهتر و آگاهانه تری داشته باشید.

● سایز (اندازه)

دستگاه های گلوکومتر موجود در بازار اندازه های بسیار متفاوتی دارند ولی به طور معمول اندازه این دستگاه ها به اندازه کف دست است. ولی انواع بزرگ تر و کوچک تری از آن هم در بازار وجود دارد. این دستگاه ها معمولا با باتری کار می کنند.

● نوار آزمایش

در هر جعبه دستگاه های گلوکومتر که از بازار خریداری می کنید چندین نوار اندازه گیری قند خون وجود دارد که شما قطره خونتان را به روی آن می چکانید و درون دستگاه می گذارید.

سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان می دهند، برخی از این نوارها، نوارهایی پلاستیکی هستند که قطره کوچکی از آنزیم (گلوکتراکسیاز) روی آن چکانده شده است. فراموش نکنید هر نوار یک بار مصرف است و باید پس از مصرف آن را دور بیندازید.

برخی از مارک های گلوکومتر به جای نوار، دارای دیسک ها (صفحاتی) هستند که شما قند خونتان را روی آن می چکانید و در دستگاه قرار می دهید این دیسک ها چندین بار قابل استفاده هستند. دربرخی دستگاه ها لازم است هنگامی که نوار اندازه گیری قند خون را درون دستگاه می گذارید یک کد را وارد کنید. این کد روی بسته (ظرف) حاوی نوارها درج شده است پس از وارد کردن کد دستگاه تنظیم شده و نوار اندازه گیری وارد شده درون دستگاه را می خواند.

اگر تصمیم ندارید بعدا هزینه دیگری بابت خرید نوار بپردازید، دستگاهی را از اول انتخاب کنید که تعداد نوارهای آزمایش بیشتری داشته باشد.

● میزان خون لازم

اندازه قطره خونی که برای اندازه گیری قند خون باید به دستگاه بدهید، متفاوت است. این میزان از ۳/۰ میلی لیتر تا ۱۰ میلی لیتر متفاوت است. انواع قدیمی تر دستگاه گلوکومتر نیاز به مقدار خون بیشتری دارند، پس انتخاب انواع جدیدتر مناسب تر است. اگر دستگاه قندخونی که خریداری می کنید، نیاز به مقدار کمتری خون داشته باشد، شما نیاز دارید کمتر انگشتتان را سوراخ کنید.

● زمان دستگاه

دستگاه های مختلف موجود در بازار در طول زمان های متفاوتی قندخون شما را اندازه گیری کرده و نشان می دهند. این زمان از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه متفاوت است.

● واحد میزان قند خون

هنگامی که می خواهید روی صفحه نمایش گلوکومتر را بخوانید، باید دقت کنید که این عدد به چه واحدی نمایش داده شده است. این میزان قند خون یا به صورت میلی گرم بر دسی لیتر و یا میلی مول بر لیتر در صفحه نمایشگر کوچک دستگاه ظاهر می شود.

این واحد اندازه گیری قند خون دستگاه بستگی به کشوری دارد که توسط آن کشور ساخته شده است در آن ساخته شده است. دستگاه های ساخت آمریکا واحدشان میلی گرم بر دسی لیتر و دستگاه های ساخت اروپا و کانادا میلی مول بر لیتر (mmol/l) است. برای تبدیل میلی گرم بر دسی لیتر به میلی مول بر لیتر کافی است عددی که صفحه نمایش نشان می دهد را بر ۱۸ تقسیم کنید. برخی از دستگاه ها، قابلیت تنظیم این دو واحد را به یکدیگر دارند.

● زمان / ساعت

همه گلوکومترها دارای ساعتی هستند که می توان زمان و تاریخ دستگاه را تنظیم کرد. به علاوه این دستگاه ها دارای حافظه ای برای ثبت نتایج آزمایش های پیشین شما هستند و شما در صورت لزوم می توانید به این داده ها دسترسی پیدا کنید و تغییرات میزان قند خون تان را در طول روزهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.

● چه قدر پول بدهید؟

قیمت اندازه گیری قند خون با گلوکومتر بستگی دارد به قیمت نوارهای اندازه گیری قند خون که باید خریداری کنید. شما یک قیمت اولیه بابت خرید دستگاه می پردازید که تعدادی نوار را در جعبه این دستگاه خواهید یافت ولی وقتی این نوارها تمام شد، شما باید این نوارها را خریداری کنید، بنابراین در هنگام خرید دستگاه، قیمت نوارها را هم در نظر بگیرید.

دقت کنید نوارهای تقلبی اندازه گیری قند خون هم در بازار وجود دارند. این نوارها قند خون شما را به غلط اندازه گیری و نشان می دهند که برای سلامت شما خطرناک خواهد بود. شما نباید چنین نوارهایی را خریداری کنید و به فروشنده یا نمایندگی فروش کارخانه گزارش دهید.

● چقدر قابل اطمینان است؟

شاید بگویید نتایجی که این دستگاه های گلوکومتر نشان می دهند تا چه اندازه قابل اطمینان است؟ و دقت این دستگاه ها چقدر است؟ این موضوع موجب انجام مطالعات و تحقیقات بسیاری در سراسر دنیا شده است. فراموش نکنید عوامل بسیاری، دقت یک دستگاه گلوکومتر را تحت تاثیر قرار می دهند.

دقت یک دستگاه گلوکومتر که از بازار خریداری می کنید، به تنظیمات آن، محدوده دما، فشاری که برای پاک کردن نوار استفاده می شود، اندازه قطره خون، میزان داروهایی که در خون وجود دارد، تمیزبودن بخش اندازه گیری قند خون و تازه بودن نوارهای اندازه گیری قند خون بستگی دارد. دستگاه های مختلف، قابلیت هایشان از نظر این شاخص ها متفاوت است و بر این اساس قیمت دستگاه های گلوکومتر متفاوت است. مسلما دستگاه های دقیق تر، قیمت گران تری نیز خواهند داشت.

● نکاتی برای استفاده بهتر از گلوکومتر

قبل از استفاده از گلوکومتر جدیدتان، دستورالعمل های استفاده از آن را که در بروشورهای کارخانه درج شده بخوانید و یا از راهنمای نمایندگی فروش بخواهید آن را برایتان توضیح دهد.

نوارهای اندازه گیری فشار خون را از درون قوطی هایی که شکستگی دارند و یا ترک خورده اند استفاده نکنید.

دقت کنید نوارهای سنجش قند خونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.

قبل از استفاده از دستگاه گلوکومتر جدیدتان آن را با فردی که قبلا تجربه استفاده از این دستگاه را دارد، تمرین کنید تا یاد بگیرید درست قند خونتان را اندازه گیری کنید.

قبل از استفاده از دستگاه دست هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقیمانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت.

اندازه قطره خونی که روی دستگاه می گذارید مناسب باشد چون در غیر این صورت دستگاه اندازه گیری قند خون را با دقت انجام نخواهد داد.

اجازه دهید خون از انگشتتان روی نوار جاری شود. انگشتتان را نچلانید (فشار ندهید) این کار روی نتیجه آزمایش اثر می گذارد.

دستگاه گلوکومتر خود را گاه گاهی با محلول های کنترل، کنترل کنید.

وقتی برای اندازه گیری قند خون به آزمایشگاه می روید گلوکومترتان را همراه ببرید تا عددی که صفحه نمایش آن نشان می دهد را با نتیجه آزمایش مقایسه کنید. با این کار می توانید ببینید دستگاه شما میزان قند خون را تا چه اندازه دقیق و درست نشان می دهد

منبع: روزنامه تهران امروز

روش خرید انواع دستگاه تست قند خون

جهت خرید انواع تست قند خون شما می توان به سایت فروشگاه ناجی طب به آدرس زیر مراجعه نمایید.

www.najiteb.com

درباره ی najiteb

یک دیدگاه

  1. با سلام 
    ممکنه بفرمایید که دستگاه مورد نظر ۲ پارامتر گلوکز و لاکتات را اندازه گیری می کند یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + دوازده =